Výpočet šestirychlostní dvouhřídelové převodovky
Zadání: Návrh konstrukce převodovky automobilu
Úkol:
1)
2) Návrh převodovky
3) Výpočet pevnosti hřídelů převodovky
4) Sestrojení pilového diagramu navrhované převodovky(teoretického a skutečného)
5)Výrobní výkres sestavení
Základní údaje:
1) Druh převodovky: 2 hřídelová 6-ti rychlostní
2) Celková tíha automobilu: 56600 [N]
3) Největší požadovaná rychlost jízdy : 110 [km/h]
4) Největší požadovaná stoupavost : 38 [%]
Základní výpočet převodovky
Odpor valení
Oj = 56600 * 0,02
Oj = 1132 N
Tvarový součinitel karoserie
Cx= 0,7
Čelní plocha automobilu
Sx = 4 * 3
Sx = 12 m2
Odpor vzduchu
Ov=0,6 * S * cx * v2
Ov=0,6 * 12 * 0,4 * 30,62
Ov=2697 N
Účinnost převodového ústrojí
x=v * Fk / Pe * 1000
x=30,6 * 3829 / 130 * 1000
x=0,9
Síla na kolech
Fk=Oφ+Ov
Fk=1132+2697
Fk=3829 N
Efektivní výkon
Pe=(Fk٠vmax) ÷ (1000٠x)
Pe=(3829 * 30,6) ÷ (1000 * 0,9)
Pe=130 KW
Skutečný výkon motoru
Ps=Pe / x
Ps=130 / 0,9
Ps=144 KW
Motor-výkon 144 KW při 3000 ot/min
Nejmenší převodový poměr
imin = 2*p*rd*n max/ vmax
imin = 2* 3,14* 0,4* 50/30,6
imin = 4,1
imin = in° . ir => i6° =
i6° = 4,1/4,1
i6° = 1
Největší převodový poměr
a) odpor stoupání
tga=s/100
tga=38/100
a= 20°48´
Os= G* sina
Os= 56600*0,36
Os=20376 N
b) Největší převodový poměr
Fk2 = Os+Oj = 20376 + 1132 = 21508
Pem= Fk* vM/ 1000*zc
vM= Pem*1000*zc /Fk
vM =130*1000*0,9/21508
vM =5,4 m/s
imax = 2 * 3,14 * 0,4 * 50 / 5,4
imax = 46,5
imax = imax / ir
imax = 23,3 / 4,1
imax = 5,6
Výpočet jednotlivých rychlostních stupňů
i1°/in°=qn-1Þ i1°/in°=q5= 5,6/1 =5,6 Þ q =1,4
i1°= i2°* q Þ i2°= i1°/q=5,6/1,4=4
i2°= i3°*q Þ i3°= i2°/q = 4/1,4 = 2,86
i3°= i4°*q Þ i4°= i3°/q= 2,86 /1,4= 2
i4°=i5°*q Þ i5°=i4°*q= 2/ 1,4= 1,43
i5°=i6°*q Þ i6°= i5°/ q =1,43/1,4 = 1
Výpočet řadících otáček
q=nmax/nrad Þ nrad =nmax/q = 3000/1,4 = 2143
Celkový převodový poměr na jednotlivé rychlostní stupně
ic1°= ir * i1°* ist = 4,1 * 5,6 * 0,9 = 20,7
ic2°= ir * i2°* ist = 4,1 * 4 * 0,9 = 14,8
ic3°= ir * i3°* ist = 4,1 * 2,86 * 0,9 = 10,6
ic4°= ir * i4°* ist = 4,1 * 2 * 0,9 = 7,4
ic5°= ir * i5°* ist = 4,1 * 1,43 * 0,9 = 5,3
ic6°= ir * i6° = 4,1 * 1 = 4,1
Výpočet rychlosti na jednotlivé rychlostní stupně
ic = 2 * p * rd *nm /v
v = 2 * p * rd *nm /ic
v1°= 2 * p * rd * nm /ic1° = 2 * p * 0,4 * 50 /20,7 = 6 m/s
v2°= 2 * p * rd * nm /ic2°= 2 * p * 0,4 * 50 /14,8 = 8,5 m/s
v3°=2 * p * rd * nm /ic3°= 2 * p * 0,4 * 50 /10,6 = 11,9 m/s
v4°= 2 * p * rd * nm /ic3°= 2 * p * 0,4 * 50 /7,4 = 16,98m/s
v5°= 2 * p * rd * nm /ic3°= 2 * p * 0,4 * 50 /5,3 = 23,7 m/s
v6°= 2*p * rd * nm /ic3°= 2 * p * 0,4 * 50 / 4,1 = 30,6 m/s
Výpočet počtu zubů jednotlivých ozubených kol
Celkový počet zubu v soukolí je 114
1°) i1°= 5,6 = Z2/ Z1 =86/28 Þ Z1=17
Z2=97
2°) i2°= 4 = Z2/ Z1 = 80/34Þ Z1=23
Z2=91
3°) i3 ° =2,86 = Z2 / Z1 =75/39 Þ Z1=30
Z2=84
4°) i4°=2= Z2/ Z1 =69/45Þ Z1=38
Z2=76
5°) i5°=1,43= Z2/ Z1 =63/51Þ Z1=47
Z2=67
6°) i6°= 1 = přímý záběr
Výpočet ozubených kol
roztečná, patní a hlavová kružnice
modul zubu m=2
Výpočet průměru roztečné, patní a hlavové kružnice
Ca = 0,25 . m = 0,25 . 2 = 0,5 mm
hh = m = 2 mm
hp = m + Ca = 0,5 + 2 = 2,5 mm
h = 4,5 mm
1) rychlostní stupeň
D1 = Z1 . m = 17 . 2 = 34mm
D2 = Z2 . m = 97 . 2 = 194 mm
D1p = D1 – (2 . hp) = 34-5 = 29 mm
D2p = D2 – (2 . hp) = 194-5 = 189 mm
D1h = D1 + (2 . hh) = 34+4 = 38mm
D2h = D2 + (2 . hh) = 194+4= 198mm
2. rychlostní stupeň
D3 = Z3 . m =23. 2 = 46 mm
D4 = Z4 . m = 91.2 = 182 mm
D3p = D3 – (2 . hp) = 46-5 = 41 mm
D4p = D4 – (2 . hp) = 182-5 = 177 mm
D3h = D3 + (2 . hh) = 46+4 = 50 mm
D4h = D4 + (2 . hh) = 182+4 = 186 mm
3. rychlostní stupeň
D5 = Z5 . m = 30.2 = 60 mm
D6 = Z6 . m = 84.2 = 168 mm
D5p = D5 – (2 . hp) = 60-5 = 55 mm
D6p = D6 – (2 . hp) = 168-5 = 163 mm
D5h = D5 + (2 . hh) = 60+4 =64 mm
D6h = D6 + (2 . hh) = 168+4 = 172mm
4. rychlostní stupeň
D7 = Z7 . m = 38.2 =76 mm
D8 = Z8 . m = 76.2 = 152 mm
D7p = D7 – (2 . hp) = 76-5 = 71 mm
D8p = D8 – (2 . hp) = 152-5 = 147 mm
D7h = D7 + (2 . hh) = 76+4 = 80 mm
D8h = D8 + (2 . hh) = 152+4 = 156 mm
5. rychlostní stupeň
D9 = Z9 .m = 47.2 = 94mm
D10 = Z10 .m =67.2 = 134mm
D9p = D9 – (2 . hp) = 94-5 = 89 mm
D10p = D10 – (2 . hp) = 134-5 = 129 mm
D9h = D9 + (2 . hh) = 94+4 = 98 mm
D10h = D10 + (2 . hh) = 134+4 = 138 mm
6. rychlostní stupeň
D11 = Z11 .m = 57.2 = 114mm
D12 = Z12 .m = 57.2 = 114mm
D11p = D11 – (2 . hp) = 114-5 = 109 mm
D12p = D12 – (2 . hp) = 114-5= 109 mm
D11h = D11 + (2 . hh) = 114+4 = 118 mm
D12h = D12 + (2 . hh) = 114+4 = 118 mm
Zpětný chod
DZ1 = ZZ1 . m = 20.2 = 40 mm
DZ2 = ZZ2 . m = 70.2= 140 mm
DZ1p = DZ1 – (2 . hp) = 40-5 = 35 mm
DZ2p = DZ2 – (2 . hp) = 140-5 = 135 mm
DZ1h = DZ1 + (2 . hh) = 40+4 = 44 mm
DZ2h = DZ2 + (2 . hh) = 140+4 = 144 mm
DZ3 = ZZ3 . m = 20.2 = 40 mm
DZ3p = DZ3 – (2 . hp) = 40 – 5 = 35 mm
DZ3h = DZ3 + (2 . hh) = 40 + 4 = 44 mm
-vzdálenost os hřídelů „a“
a = D1 + D2 / 2 = 34+194 / 2 = 131 mm
-Sestrojení pilového diagramu navrhované převodovky -(viz. Příloha č. 1 a 2)
-Výrobní výkres sestavení převodovky -(viz Příloha č.3)
Seznam použitých symbolů
Oj … odpor valení [N]
cx … tvarový součinitel karoserie
rv … hustota vzduchu [kg/m3]
Sx … čelní plocha automobilu [m2]
h … výška čelní plochy automobilu [m]
a … šířka čelní plochy automobilu [m]
p … dynamický tlak vzduchu [N/m2]
v … rychlost automobilu [m/s]
g … tíhové zrychlení [m/s2]
Ov … odpor vzduchu [N]
Pe … efektivní výkon motoru [kW]
Pj … výkon potřebný na překonání odporu valení kol [kW]
Pv … výkon potřebný na překonání odporu valení kol [kW]
Fk1 … síla na kolech při překonání odporu vzduchu a valení kol [N]
xc … celková účinnost
rd … dynamický poloměr kola [m]
nmax … maximální otáčky motoru [s-1]
imin … minimální převodový poměr
s … stoupavost automobilu
a … podélný sklon vozovky
Os … odpor stoupání [N]
G … celková tíha automobilu [N]
Fk2 … síla na kolech při překonání odporu stoupání a valení kol [N]
Pem … výkon motoru při max. hnacím momentu [kW]
vm … max. rychlost automobilu při stoupání [m/s]
Vm … max. rychlost automobilu při stoupání [km/h]
imax … maximální převodový poměr
ir … převodový poměr v rozvodovce
Z1, Z3, Z5, Z7 … hnací ozubená kola jednotlivých soukolí
Z2, Z4, Z6, Z8 … hnaná ozubená kola jednotlivých soukolí
Komentáře
Přehled komentářů
Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/ou-acheter-cialis-sans-ordonnance-a-paris/
převodovka
(Standa, 16. 5. 2012 18:56)Jak si mohl vypočítat x když jsi ještě nevěděl Pe ? To by mně teda dost zajímalo. Díky za odpověď
Intoxication Blood Press - Hypertension
(APedequagree, 11. 10. 2018 12:56)